Rezonans magnetyczny będzie w Ostrowie

Prestiż  dla szpitala, a dla pacjentów dostęp do najnowocześniejszej i potrzebnej  diagnostyki. Tak najkrócej scharakteryzować można nową nowoczesną  pracownię rezonansu magnetycznego, która powstaje w ostrowskim szpitalu.

 

W  dniu 17 stycznia 2012 r. w Starostwie Powiatowym podpisana została  umowa z firmą Cardinox, która w remontowanym budynku przyszpitalnych  przychodni specjalistycznych uruchomi już niebawem pracownię rezonansu  magnetycznego.

- Taka szansa uruchomienie rezonansu  pojawiła się, kiedy przystąpiliśmy do prac na projektami adaptacji  przychodni specjalistycznych. Teraz mieszkańcy, żeby wykonać to bardzo  dokładne i pomocne badanie nie będą musieli nigdzie wyjeżdżać. Zrobią je  na miejscu i z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu - mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

 

- Ta umowa to większe możliwości  lecznicze naszego szpitala, ale także korzyść finansowa. Dotąd naszych  pacjentów musieliśmy wozić do ościennych pracowni, teraz zrobimy to  badanie u siebie. Ponadto firma za dzierżawę płacić nam będzie ok. 300  tys. złotych rocznie, co zasili nasz budżet - mówi Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

* obraz_015.jpg

Decyzję o usytuowaniu rezonansu w  ostrowskiej przychodni poprzedziły specjalistyczne badania wykonane  przez techników firmy. Ostatnie z pomiarów przeprowadzono tuż przed  podpisaniem umowy. Potwierdziły one zachowanie wszystkich parametrów.

- W momencie, gdy spełnione są  wszystkie warunki techniczne powstanie takiej pracowni to inwestycja  stosunkowo prosta, choć nietania. Mówimy o diagnostyce na najwyższym  poziomie, dlatego koszt sprzętu to znaczna pozycja w całym bilansie.  Sporo kosztuje także przystosowanie pomieszczeń w tym m.in. powstanie  tzw. klatki faradaya. Zgodnie z umową mamy sześć miesięcy na zakończenie  budowy. Myślę jednak, że pierwszych pacjentów będziemy mogli przyjąć  nawet wcześniej - powiedział Robert Garbacz, Prezes Zarządu firmy Cardinox Sp. z o.o.

Obecnie w regionie pracownie rezonansu  istnieją w Kaliszu i Pleszewie. Jednak obsługują one kilkuset tysięczną  populację i dostęp do tych usług jest ograniczony. Jak zapewniają  wszystkie strony, w pierwszej kolejności będzie to usługa „dedykowana’’  pacjentom miejscowego szpitala. Przedstawiciele spółki liczą jednak, że  do Ostrowa trafiać będą pacjenci z powiatów południowej i zachodniej  części Wielkopolski.

- Kępno, Ostrzeszów, Krotoszyn to  nasi naturalni partnerzy. Do naszej pracowni z tych rejonów będzie  najbliżej, a myślę, że przy bardzo dobrym sprzęcie, jaki chcemy  zainstalować i w czasach liczenia kosztów, także transportu trafiać  będzie do nas bardzo dużo pacjentów z tych rejonów. Przyjazd do nas  będzie się bardziej opłacał – mówi Robert Krawczyk z Cardinox-a

Badania rezonansowe to jedno z  najnowocześniejszych i najpopularniejszych badań.  Wprowadzenie tej  oferty do ostrowskiego szpitala spowoduje, że będzie on miał kompleksową  ofertę diagnostyki obrazowej na bardzo wysokim poziomie, dorównując pod  tym względem szpitalom specjalistycznym i wojewódzkim.

- Główny cel to objęcie opieką  pacjentów hospitalizowanych w Ostrowie. Oczywiście będziemy na pewno  zabiegać o nowe kontrakty, ale nie wyklucza to dostępności dla pacjentów  ramach kontraktu na diagnostykę, który już posiada ostrowski szpital.  Będzie to także usługa dostępna dla pacjentów prywatnych – wyjaśnia R. Garbacz.

Badanie rezonansowe w zależności od  szczegółowości trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Z  powodzeniem wykorzystywane w jest w ortopedii np. do szczegółowego  prześwietlania stawów, ale także stosowane jest w badaniach bardziej  skomplikowanych np. oceny centralnego układu nerwowego. Dziennie z tej  oferty będzie mogło skorzystać kilkadziesiąt osób.

Źródło:    Powiat ostrowski/Janusz Grzesiak